» » » Тарифи на тепло в Ладижині. Виконавчий комітет перевищив повноваження
Тарифи на тепло в Ладижині. Виконавчий комітет перевищив повноваження
Ладижинці вийшли на протест через незаконно завищений тариф на виробництво теплової енергії. 2021 рік

2019

 • В листопаді 2019 року до Громадського центру "Від Варти до Бугу" звернулись місцеві жителі, які звернули увагу, що виконавчий комітет Ладижинської міської ради своїм рішенням №466 від 27.12.2018 року з 01.02.2019 року незаконно збільшив тариф на виробництво теплової енергії на 124,02 грн (з ПДВ) за кожну Гігакалорію тепла.

 • Тариф на виробництво теплової енергії, що виробляється тепловими електричними станціями (ТЕС), встановлює НКРЕКП. І тариф на виробництво теплової енергії відповідно до Постанови НКРЕКП №2635 від 22.10.2015 року (зі змінами відповідно до Постанов НКРЕКП №1556 від 27.11.2018 року та №3246 від 24.12.2019 року) для Ладижинської ТЕС складає 507,48 грн за 1 Гкал (без ПДВ).
   
 • Місцеві чиновники при встановлені тарифу на теплову енергію (а це сума тарифу на виробництво, тарифу на транспортування і тарифу на постачання теплової енергії), мали взяти тариф на виробництво теплової енергії, який встановив НКРЕКП. Але замість цього виконавчий комітет Ладижинської міської ради встановив новий розмір цього тарифу, чим незаконно завищив тариф для споживачів тепла. Відповідно до рішення виконкому №466 від 27.12.2018 року тариф на виробництво теплової енергії був встановлений в розмірі 610,83 грн за 1 Гкал (без ПДВ).


 • Переплата ладижинцями за тепло склала 103,35 грн за 1 Гкал (без ПДВ), а так як жителі сплачують за тепло з ПДВ, то кожна Гігакалорія їм обійшлася дорожче на 124,02 грн.

 • Враховуючи, що ця інформація є резонансною, вона була розміщена в часописі "Л-Новини" №2 від 20.11.2019 року. Ми сподівались, що незаконна норма буде виправлена: тариф на виробництво теплової енергії приведуть до встановленого Постановою НКРЕКП, а ладижиинцям зроблять перерахунок надмірно сплачених коштів.

2020

 • Як результат, на початку 2020 року АТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" розмістило повідомлення, що має намір змінити тариф на транспортування теплової енергії (та перемістити зайву вартість, яка була встановлена виконавчим комітетом Ладижинськоюї міської ради, з тарифу виробництва теплової енергії в тариф з транспортування теплової енергії). Про це ми повідомили громадськість в газеті "Л-Новини" №1 (08) від 08.01.2020 року.
 • Про перерахунок коштів, сплачених за незаконно завищеним тарифом, місцева влада та виробник тепла просто вирішили мовчати...

 • На квітневе засідання виконавчого комітету Ладижинської міської ради був підготовлений проект рішення, яким планувалось виправити попередню помилку, повернувши тариф на виробництво тепла до розміру тарифу, встановленого Постановою НКРЕКП. Але з проекту рішення стало відомо, що виконавчий комітет планує встановити тариф на транспортування тепла вищий, ніж був вказаний в Повідомленні АТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" ВП "ЛАДИЖИНСЬКА ТЕС" про намір здійснити зміну тарифів.

 • Громадський центр був змушений про це повідомити жителів міста через газету "Л-Новини" №10 (17) від 11.03.2020 року.
 • Розгляд питання про нові тарифи перенесли. Причину перенесення питання не повідомили. А ладижинці і далі продовжували оплачувати спожиті послуги теплопостачання за незаконним рішенням виконкому. Це тривало не лише 2019 рік (з 01.02.2019 року), а і весь 2020-й рік. 
 • Нові тарифи на тепло  (вже з виправленим тарифом на виробництво теплової енергії) з 01.01.2021 року були встановлені виконавчим комітетом Ладижинської міської ради рішеннями №361, 362 від 23.12.2020 року.

  Тариф на транспортування теплової енергії без пояснень зріс з 74,92 грн/Гкал (з ПДВ) до 283,85 грн/Гкал (з ПДВ).

  В тарифі на транспортування тепла було закладено втрат на 11,5 млн грн. в рік, що на думку громадських активістів не є фактичними втратами тепла.

2021

 • Під час хвилі національних мітингів по Україні на початку 2021 року, ладижинці звернулись до Громадського центру "Від Варти до Бугу" з проханням організувати "тарифний" мітинг в Ладижині, адже кожна ладижинська родина вже на цей час сплатила постачальнику тепла "понадтарифно" (через незаконне рішення виконавчого комітету міської ради) приблизно біля місячного розміру оплати за теплову енергію. Крім того, ладижинці хотіли щоб міська влада перевірила чи відповідають заявлені втрати теплової енергії при транспортуванні фактичним втратам, адже тариф на транспортування теплової енергії виріс майже в 4 рази.

 • Громадський центр "Від Варти до Бугу" взяв на себе функцію адвокації цього питання і звернувся до Ладижинської міської ради з повідомленням щодо проведення 25.01.2021 року мирного зібрання в Ладижині.
  Основні вимоги:
  1) Здійснити перерахунок коштів сплачених жителями міста, які користуються централізованим опаленням, по незаконно завищеному тарифу за період з 01 лютого 2019 року по 31 грудня 2020 року. 

  2) Перевірити економічну обґрунтованість тарифу на транспортування теплової енергії, встановленого рішенням виконавчого комітету Ладижинської міської ради №361 від 23.12.2020 року, та привести розмір цього тарифу до обґрунтованого рівня.

  3) З метою налагодження громадського контролю за наданням житлово-комунальних послуг, зобов’язати усіх надавачів житлово-комунальних послуг в Ладижині оперативно надавати інформацію про кількість наданих/спожитих послуг, відповідність якості наданих послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам.

 • Оголошення про проведення мирного зібрання з тарифного питання було розміщене в газеті "Л-Новини" №2 (40) від 20.01.2021 року.

25 січня 2021 року

 • 25.01.2021 року під Ладижинською міською радою зібралося близько 200 містян, аби висловити своє незадоволення щодо встановлених тарифів на тепло в Ладижині.

 • Міський голова Ладижина та працівники виконкому Ладижинської міської ради вирішили перехопити ініціативу організаторів мирного зібрання і одразу вийшли на спілкування з громадою. Але вони помилково вирішили, що йдеться про незадоволення усіма тарифами на комунальні послуги та природні монополії.

  Міський голова В.Коломєйцев намагався переконати людей, що міська влада також проти підняття тарифів на електрику і газ, і що відповідне звернення депутатів до КМУ буде прийняте на найближчій сесії міської ради.

  Але коли жителі міста стали наполягати, що їх цікавлять пояснення, як складались місцеві тарифи на тепло, то міський голова заявив, що міська влада не встановлює, а лише погоджує тарифи надані компанією ДТЕК, і передав слово представнику компанії ДТЕК. Напружене спілкування перейшло до представника ДТЕК.
 • Громадський центр "Від Варти до Бугу", як організатор зібрання, з метою встановлення конструктивного діалогу оголосив Порядок денний мирного зібрання. А також повідомив громаді ще раз про незаконне завищення тарифу на виробництво теплової енергії, яке було допущене через незаконне рішення виконкому міськради.

 • Хотіли отримати пояснення з озвученого питання, але представник ДТЕК вже успішно зник. Тому довелось звернутись до міського голови Ладижина, який вже в цей час перемістився на ганок міської ради.

  Міський голова Ладижина, коли дізнався, що завищений тариф на виробництво тепла виконком все таки встановив, пригрозив звільнити підлеглих, які за це відповідальні. Але до людей міський голова так і не вийшов.

 • На мирному зібранні 25.01.2021 року виступили жителі міста, які запропонували створити Громадський комітет з житлово-комунальних питань міста Ладижин, до якого включити активних ладижинців, охочих боротись за права споживачів житлово-комунальних послуг в місті. 
  Депутат Ладижинської міської ради Андрій Скакодуб повідомив, що їх депутатська фракція вже звернулась до міського голови, щоб призупинити нові тарифи та дослідити їх.
  Громадський центр, озвучуючи вимоги "Тарифного майдану", також запропонував мирному зібранню підтримати звернення депутатів Ладижинської міської ради А.Скакодуба та І.Котика для призупинення дії рішень виконкому №361, 362 від 23.12.2020 року, які підвищують тарифи на тепло з 01.01.2021 року, до закінчення поточного опалювального сезону, та за цей час провести перевірку нових тарифів, зробивши відповідне звернення до Держпродспоживслужби.

 • Як результат, Мирне зібрання проголосувало за вимоги до Ладижинської міської ради, яке цього ж дня Громадський центр "Від Варти до Бугу" надіслав на адресу міського голови Ладижина.

  ВИМОГИ УЧАСНИКІВ МИРНОГО ЗІБРАННЯ:
  1) Скасувати рішення виконавчого комітету Ладижинської міської ради №466 від 27.12.2018 року в частині затвердження тарифу на виробництво теплової енергії (розмір тарифу є вищим, ніж встановлений постановами НКРЕКП №1556 від 27.11.2018 року та №3246 від 24.12.2019 року), та здійснити перерахунок коштів сплачених жителями міста, які користуються централізованим опаленням, за період з 01 лютого 2019 року по 31 грудня 2020 року. 

  2) Підтримати звернення депутатів Ладижинської міської ради Андрія Скакодуба та Івана Котика на ім’я міського голови щодо звернення до центральних органів влади по тарифному питанню та призупинення дії рішень виконкому Ладижинської міської ради №361, 362, 363 від 23.12.2020 року до закінчення опалювального сезону. 

  3) Створити комісію із залученням депутатів та представників громадськості (запропонованих учасниками мітингу) для перевірки економічної обґрунтованості тарифу на транспортування теплової енергії, встановленого рішенням виконавчого комітету Ладижинської міської ради №361 від 23.12.2020 року, та привести розмір цього тарифу до обґрунтованого рівня, бо «ДТЕК Західенерго» заклала до нього втрату тепла на 10,5 млн грн в рік.

  4) З метою налагодження громадського контролю за наданням житлово-комунальних послуг, зобов’язати усіх надавачів житлово-комунальних послуг в Ладижині оперативно надавати представникам громадськості та громадських організацій усю необхідну інформацію про кількість наданих/спожитих послуг, відповідність якості наданих послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам.

  На виконання п. 1-4 надати Ладижинській міській раді часу до п’ятниці 29.01.21р. включно. 
  Вважати це мирне зібрання не закритим до кінця прийняття відповідних рішень міською радою. Залишити за собою право збиратись в будь-який час біля міської ради до моменту повного задоволення вимог ладижинців.
  Наступне мирне зібрання (продовження цього) організатори мітингу вирішили провести 29.01.2021 року о 10:00, під Ладижинською міською радою, коли розпочнеться пленарне засідання сесії міської ради, на якому очікується розгляд висунутих містянами вимог.

29 січня 2021 року

 • Мирне зібрання продовжилось. Цього разу ладижинці зібрались, щоб почути про прийняті рішення депутатами Ладижинської міської ради на вимоги мирного зібрання від 25.01.2021 року.


  Погода була морозною, але люди чекали на рішення. Представнику від громадського центру "Від Варти до Бугу" було надано слово в сесійній залі. На жаль, міський голова не надав повноцінної можливості зробити виступ з трибуни, і через кілька хвилин виступу мікрофон громадському активісту було вимкнено.


 • За подіями цього дня слідкували журналісти каналу "Суспільне-Вінниця". Детальніше в їх сюжеті:

 • Депутати Ладижинської міської ради відмовились скасовувати скандальне рішення виконкому №466 і як наслідок - ініціювати перерахунок надмірно сплачених коштів споживачами тепла через завищений виконкомом тариф на виробництво теплової енергії.

  В кулуарах представники ДТЕК намагались пояснити, що сума завищення тарифу - це ті втрати теплової енергії, які виникли при транспортуванні теплової енергії, і в нових тарифах ця сума вже перенесена в тариф транспортування теплової енергії.

 • Громадський центр "Від Варти до Бугу" не погодився з таким рішенням народних обранців, але в адміністративний суд подати позов щоб скасувати рішення виконкому самотужки громадський центр не зміг. На жаль, адміністративне судочинство не допускає того, щоб громадські об’єднання відстоювали інтереси громадян в таких ситуаціях, а у разі індивідуального звернення, то спірні суми "переплат" одразу відносять такі справи до спрощеного розгляду. Тому було вирішено ще раз зібрати жителів міста на мирне зібрання 31.01.2021 року, щоб визначитись з наступними діями. 

31 січня 2021 року

 • На третіх зборах 31.01.2021 року учасники зібрання підбили підсумки, чого все ж вдалось досягнути мирною акцією. Ось таких результатів було досягнуто:
 1. Насамперед, громада Ладижина змогла продемонструвати, що вона може бути згуртованою.
 2. Міською владою було призупинено введення нових тарифів до кінця опалювального сезону.
 3. Депутати своїм рішенням №62 від 29.01.2021 року доручили депутатській комісії з питань ЖКГ до 01.06.2021 року перевірити на відповідність чинному законодавству рішення виконавчого комітету №361 та №362 від 23.12.2020 року (про встановлення нових тарифів на теплову енергію).

 • На мирному зібранні прийняли рішення делегувати до депутатської комісії з питань ЖКГ Ладижинської міської ради для дослідження нових тарифів на житлово-комунальні послуги представників громадськості: Ю.Куленка, В.Сойченка, В.Пашковського, Ю.Васильєва, І.Шевченка.

 • Громадський центр "Від Варти до Бугу" також зробив звернення до Антимонопольного комітету. Про це проінформували громаду в газеті "Л-Новини" №06 (44) від 17.02.2021 року.


   

Результати адвокації:

 • На жаль, представники громадськості не були допущені до роботи робочої групи з дослідження нових тарифів на теплову енергію. До роботи цієї робочої групи не були допущені навіть депутати, хоча питання мала розглядати саме постійна депутатська комісія. Замість цього була утворена робоча група розпорядженням міського голови.

  Коли все ж була зібрана депутатська комісія, то депутатам і представникам громадськості, які прийшли на комісію, працівниками виконкому було повідомлено, що з тарифами все нормально. Депутат Котик І.І, зробив зауваження, що депутатська комісія до 02.06.2021 року не засідала жодного разу. 

  Представники громадськості, обрані на мирному зібранні від 31.01.2021 року, у повному складі взяли участь в засіданні депутатської комісії від 02.06.2021 року.  

  Детальніше у відео Громадського центру "Від Варти до Бугу":
   

 • Розгляд заяви в АМКУ проти ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО затягнувся в часі. Через півроку боротьби з бюрократичною машиною було прийнято нелегке рішення - призупинити змагатись із компанією ДТЕК, адже для цього було потрібно більше часу і ресурсів.

 • Але слід відзначити, що відбувся шантаж з боку компанії ДТЕК.
  На фоні наших намагань притягнути через Антимонопольний комітет України (АМКУ) до відповідальності компанію "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" за те, що вони свідомо подали на затвердження виконавчого комітету незаконний проект рішення про встановлення тарифу на теплову енергію із завищеним тарифом на виробництво теплової енергії, і виконавчий комітет Ладижинської міської ради як наслідок прийняв незаконне рішення №466 від 27.12.2018 року, в червні 2021 року відбулось публічне шантажування ладижинців з боку компанії ДТЕК, а саме було озвучено, що "якщо громадськість Ладижина продовжить тиснути на енергокомпанію, то Ладижинська ТЕС опиниться першою в списку електростанцій ДТЕК, які будуть зупинені..."

  Цю інформацію озвучив міський голова Ладижина В.Коломєйцев на сесії міської ради 10.06.2021 року. Далі пряма мова:


 • В той же час, головний результат було досягнуто: міська влада відчула, що до процесів формування тарифів потрібно ставитись більш відповідально, із дотриманням законодавства і із залученням громадськості.Ctrl
Enter
Помітили ПомЕлку?
Виділіть текст та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі
Мінімальна довжина коментаря - 50 знаків. Коментарі модеруються
Коментарів ще немає. Вы можете стати першим!
Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий